صنایع نفت و گاز | آتش مهاران نوین آریا

HSE نفت و گاز

HSE نفت و گاز 800 527 آتش مهاران نوین آریا


HSE نفت و گاز

HSE نفت و گاز نیز درست مانند بقیه شاخه‌های HSE دارای اهمیت بسیار زیادی است. با این حال می‌توان گفت HSE نفت و گاز به واسطه حساس بودن.این صنعت از لحاظ اقتصادی و استراتژیک و همچنین پرخطر بودن میادین نفتی و گازی و اشتعال پذیری بالای مواد اولیه و تولیدی.این صنعت از اهمیت بالاتری برخوردار است. HSE نفت و گاز نیز از قوانین کلی HSE در سه بخش سلامتی، ایمنی و محیط پیروی می‌کند. با این حال HSE نفت و گاز دارای استانداردهای بیشتری در زمینه‌های مختلف است. زمینه‌‌های استاندارد های HSE نفت و گاز متناسب با منطقه و خطر میادین نفتی و گازی تبین شده است. این استانداردها در زمینه PPE یا همان تجهیزات ایمنی دارای جزئیات بیشتری است. به واسطه وسعت و گوناگونی فعالیت‌های میادین نفتی و گازی ، تجهیزات ایمنی متفاوت و با استانداردهای گوناگونی در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مقاله مربوط به استانداردهای HSE در مورد استانداردهای سلامتی ، ایمنی و محیطی کارکنان به طور کامل توضیحاتی ارائه شد که در بر گیرنده تمامی محیط‌های کاری ، حتی ادارات نیز می شود. رعایت این استانداردهای کلی به حفظ سلامت و امنیت کارکنان و محیط زیست در تمامی شرایط کارگاهی و اداری کمک می‌کند. با این حال در این مقاله به صورت اختصاصی در مورد HSE نفت و گاز و استانداردهای آن صحبت خواهیم کرد. این استانداردها شامل جزئیاتی در مورد ایمنی صنایع پتروشیمی نیز می شود.که در ارتباط مستقیم با صنعت نفت و گاز بوده و تقریبا دارای استانداردهای یکسانی است. با استفاده از استانداردهای HSE نفت و گاز می‌توان محیطی امن.برای کارکنان از لحاظ سلامتی و امنیتی فراهم کرد ، در حالی که محیط زیست نیز در بهترین حالت خود قرار خواهد گرفت.

سیاست های کلی HSE نفت و گاز

سیاست های کلی HSE نفت و گاز در راستای ایجاد محیطی سالم از نظر جسمی و روانی برای کارکنان در امن‌ترین شرایط است. این سیاست‌ها شامل استانداردهایی برای سلامتی و ایمنی کارکنان در محیط کار و عدم منافات.فعالیت‌های میادین نفت و گاز با محیط زیست است، به شکلی که این فعالیت‌ها آسیبی به محیط زیست نرساند. در ادامه به بررسی استانداردهای تخصصی در زمینه HSE نفت و گاز و ایمنی صنایع پتروشیمی خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است که مدیر اجرایی میادین نفت و گاز مسئول پیگیری و اجرایی شدن استانداردهای HSE در این میادین است. در همین راستا به طور معمول کمیته‌های بررسی و پیگیری مخصوصی برای پیگیری اجرایی شدن استانداردهای HSE تشکیل می شود. بازرسی سرزده از قسمت‌های مختلف سایت های نفتی و گازی و.کارخانه های زیر مجموعه آنها و همچنین بررسی ایمنی صنایع پتروشیمی و پیگیری اجرایی شدن استانداردهای HSE نفت و گاز در این محل‌ها در حیطه وظایف این کمیته‌هاست.

سلامتی در HSE نفت و گاز

همانطور که در مقاله استانداردهای HSE شاهد بودیم، HSE از سه بخش اصلی سلامتی ، ایمنی و محیط تشکیل می شود. اولین و مهم‌ترین مقوله این سه گانه ، سلامتی کارکنان است  که در این بخش به بررسی جوانب مختلف ان خواهیم پرداخت.

ارزیابی سلامتی بر اساس وظایف محوله

یکی از مهم‌ترین استانداردهای HSE نفت و گاز ، ارزیابی سلامتی کارکنان بر اساس وظایفی است که برای آنها در نظر گرفته می شود. صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارای فازهای کاری مختلفی است که هر کدام نیازمند ارزیابی‌های گوناگونی از سلامتی است. بله این ترتیب می توان از آمادگی جسمانی و سلامتی کارکنان برای انجام آن وظیفه اطمینان حاصل کرد. میادین نفتی و گازی معمولا در شرایط اب و هوایی گوناگون و معمولا نامتعادلی قرار دارند. بسیاری از دکل‌های نفتی و گازی دورتر از سواحل و در دریا قرار دارند.

به این ترتیب لازم است که از توانایی افراد برای انجام این وظایف اطمینان حاصل کرد. یکی از سخت‌ترین فعالیت‌های مربوط به میادین نفتی و گازی جوشکاری زیر اب است که برای این جایگاه شغلی تست‌های بسیار بیشتری بر روی متقاضیان انجام می شود. این ارزیابی‌ها با توجه به سختی کار و میزان استرس شغلی در بازه‌های زمانی مشخص تکرار می شوند. این اطلاعات برای بررسی‌های دوره‌ای حفظ و ذخیره می شوند. این ارزیابی‌ها توسط متخصصان و پزشکان حرفه‌ای صورت می پذیرد.