index Command tablet in incident management 1

تبلت فرماندهی در مدیریت حوادث

تبلت فرماندهی در مدیریت حوادث 1920 1280 آتش مهاران نوین آریا


تبلت فرماندهی در مدیریت حوادث

مقدمه

تبلت فرماندهی بمانند چشمان یک پرنده برصحنه آتش سوزی احاطه دارد ودائما اطلاعات آن بروز شده ودر اختیار عوامل مبارزه با آتش سوزی  قرار می گیرد.

هنگامی که آتش سوزی در کارخانه ای در کیدرمینستر، انگلستان رخ داد، مردم محلی این صحنه را مانند “آشوبی کامل” توصیف کردند.

این توصیف با توجه به صدای انفجارو حرکت  دود در بالای سرشان منطقی به نظر می رسید.

ساکنان محلی  از همین کلمات برای توصیف صحنه حادثه  استفاده کردند. صحنه حادثه  مملو از دستگاه های اتش نشانی بود و آتش نشانان بسیاری از بخش های مختلف آمده بودند . آمبولانس ها و امدادگران، آمبولانس های هوایی و پزشکان تروما، خودروهای پلیس و افسران پلیس در محل حضور داشتند.

تماشاگران ،این حادثه را شبیه به «چیزی که در فیلم‌ها می‌بینید» توصیف کردند . صحنه هر آتش‌سوزی بزرگ صنعتی می‌تواند مشابه صحنه های مشابه در فیلم های سینمائی باشد. هر محیط پر هرج و مرج شبیه به این ، فرماندهان حادثه را به چالش می کشد تا پرسنل، دستگاه ها و تجهیزات بسیاری را برای هماهنگی و واکنش سریع  به کار گیرند.

در این حوادث، ارتباط موثر، کلید موفقیت تاکتیکی است. اما زمانی که سه تا 300 منبع کمک رسانی برای مبارزه با یک آتش بزرگ ظاهر می شوند، این وضعیت آشفته می شود وایجاد هماهنگی موثر کار دشواری برای فرمانده مبارزه با آتش سوزی خواهد بود.

ون ریویر، مدیر عامل تبلت فرماندهی Tablet Command می‌گوید: «بیشتر سازمان‌ها یک فرکانس رادیویی تاکتیکی رابه حوادثی که چندین واحد درگیر آن هستند، اختصاص می‌دهند. با وجود این فرکانس اختصاص داده شده به حادثه ، همه ارتباطات در آن فرکانس انجام می شود. برخی دیگر از ارتباطات با ورود افراد به صحنه حادثه ایجاد می شود. درهنگامی که عوامل اجرائی مستقر می شوند و درگیر فعالیت های تاکتیکی می شوند، همه از طریق رادیو ارتباط برقرار می کنند.

اگرچه این یک راه حل قابل اجرا به نظر می رسد، ولی اغلب چیزی جز این است و رقابت در شلوغی ترافیک رادیویی و داشتن پهنای باند رادیویی مناسب  برای برقراری ارتباط واضح ،همیشه یک چالش در حوادث بزرگ است.

اندی بوزو، کاپیتان آتش نشانی منطقه حفاظت از آتش در کنترا کاستا و بنیانگذار تبلت فرماندهی ، می دانست که باید روش بهتری وجود داشته باشد. موردی که بتوان ترافیک رادیویی را کاهش داد و ایمنی در پاسخگوئی در شرایط بحرانی  را افزایش داد. این باور باعث ایجاد تمایل به توسعه ابزاری شد که به فرماندهان در حادثه کمک می کرد تا کنترل صحنه های آشفته را به دست آورند.

ایده ای ایجاد شد که اگر فرماندهان حاضر در صحنه حادثه ، فناوری مناسبی در اختیارداشتند ، به آنها اجازه می‌داد تا عوامل حاضر در صحنه آتش سوزی را با مدیریتی بهتر پشتیبانی کنند .

این ایده باعث شد تا تبلت فرماندهی Tablet Command   ایجاد شود و با کمک  ردیابی توسط جی پی اس درخودرو ها ی آتش نشانی، برای نظارت بر مکان تجهیزات موجود ودردسترس  آتش نشانی و پرسنل آنها در لحظه استفاده شود.

 مشخص کردن جایگاه تاکتیکی  ولحظه ای  دستگاه‌ها وماشین آلات آتش نشانی  که در محل حادثه حضور دارند ویا در حال حرکت به سمت محل آتش سوزی، هستند به همراه نقشه‌هایی که آخرین پیشرفت آتش را نشان می‌دهند  از جمله امکانات این ابزار می باشد.

 سایر اطلاعات دریافتی از  نقاط داغ و نماهای دریافتی دوربین های مادون قرمزاز آتش سوزی  در تبلت فرماندهی مدیریت وپردازش  می شوند.

 این ابزار با استفاده از نماهای دریافتی از دوربین پرنده بر روی نقشه، وضعیت حادثه واقدامات  به روز شده برای مقابله با آتش سوزی را ارائه می کند .

طراح این سیستم در مقاله ای  اخیرا در San Francisco Chronicle گفت: «وقتی جهنمی از آتش ایجاد می شود ، محیطی مبهم ومه گرفته ایجاد می شود .در این شرایط بحرانی، تبلت فرماندهی کمک می کند تا این مه برطرف شود ودیدی واضح وروشن از جهنمی که به آن نزدیک می شوید بدست آورید. با کمک تبلت فرماندهی می توانید اطلاعات حیاتی را برای اقدام و تصمیم گیری بهتر مشاهده کنید.

این ابزار در هر نوع آتش سوزی، از جمله آتش سوزی در محیط های صنعتی، به خوبی کار می کند.  گروه‌های آتش‌نشانی درمحیط های صنعتی می‌توانند از این ابزار برای جمع‌آوری منابع وامکانات بر روی نقشه تا رسیدن سایر افراد درگیر در حادثه  استفاده کنند، آن منابع را مدیریت کنند و از این سیستم برای صدورفرمان مناسب درزمان حادثه استفاده کنند.

02 Command tablet in incident management

تبلت فرماندهی  Tablet Command چیست؟

Tablet Command در سن رافائل، کالیفرنیا مستقر است. این شرکت تا به امروز 2.1 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است و فروش سالانه آن 1.6 میلیون دلار است که پیش بینی می شود سالانه 60 درصد رشد کند. بیش از 125 اداره آتش نشانی در سراسر ایالات متحده  از جمله چندین آژانس در شهرستان های سانفرانسیسکو، مارین، کنترا کوستا، سان متئو و سونوما این ابزار را مستقر کرده اند.

استفاده از Tablet Command افزایش یافته است زیرا بهتر از ابزارهای جدید که برای خدمات آتش نشانی تا کنون معرفی شده، برای آتش نشانان توسعه وبهبود یافته  است.

شرکت‌هایی هستند که راه‌حل‌های بسیار نوآورانه‌ برای خدمات آتش نشانی تولید می کنند، اما نمی‌دانند که پرسنل خدمات آتش نشانی توانایی محدودی برای تعامل با فناوری در یک آتش‌سوزی عظیم با تلفات گسترده را دارند.

در صحنه‌های حادثه ، پرسنل امداد وآتش نشانی نیاز به دسترسی به اطلاعاتی مختصر دارند که به راحتی قابل مصرف و عملی باشد.

Tablet Command  درراستای این مفاهیم ساخته شده است. تبلت فرماندهی دارای برنامه ای کاربردی، ساده و شهودی برای کاربرانی می باشد  که در این زمینه فعالیت می‌کنند.

تبلت فرماندهی  با وایت برد و برگه‌های تاکتیکی که در صحنه استفاده می ‌ شود ، فاصله وتفاوت زیادی دارد، بااین وجود هنوز در بسیاری از آژانس‌ها برای مدیریت حوادث از منابع استاندارد قدیمی استفاده می شود.

رابط کاربری Tablet Command با سیستم های محلی ادغام می شود. منابع اختصاص داده شده در زمان واقعی دریافت می شود ، داده های مکان و نوع تماس دریافت می شود .

 با Tablet Command، نیازی به رونویسی اطلاعات از رادیو نمی باشد و از روشی ارائه شده که بتوان با آن تعامل داشت استفاده می شود. لذا  این امکان را می دهد که به آنچه در صحنه حادثه آتش سوزی می گذرد توجه بیشتری داشته باشیم  و کمتر بر روی اجرای نقش های اداری تمرکز کنیم.

تبلت فرماندهی  چگونه کار می کند؟

اکثر ادارات آتش نشانی یک آی پد یا کامپیوتر را در دستگاه آتش نشانی خود در کنار جایی که کاپیتان می نشیند نصب می کنند. اکنون بخش‌ها ی آتش نشانی می‌توانند این آی‌پد را با Tablet Command تجهیز کنند، و درهنگام دانلود برنامه توسط کاربران، روی مرورگر وب و تلفن‌ها ی همراه  نیز اجرا می‌شود.

فقط کاربران احراز هویت شده با نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد می توانند به Tablet Command دسترسی داشته باشند تا داده های ارسالی و اقدامات درزمان حادثه را مشاهده کنند . فرمانده  ، منابع را به وظایف خاصی اختصاص می دهد.

اقدامات سختگیرانه‌ای در زمینه احراز هویت افراد  انجام  میشود تا اطمینان حاصل شود که داده‌های حساس ومحرمانه  در دسترس عموم قرار نگیرد .

این نرم‌افزار با دادن توانایی به فرماندهان برای مدیریت منابع، خواه به اینترنت متصل باشند یا نباشند، مدیریت حادثه را ساده‌تر می‌کند. آنها می توانند منابع دستگاه را در صورت عدم اتصال به اینترنت مدیریت کنند و هنگامی که دوباره وصل می شوند داده ها در فضای ابری بارگذاری می شوند تا برای سایر کاربران قابل مشاهده شوند.

وقتی همه کاربران  به این ابزار تبلت فرماندهی  دسترسی داشته باشند، ارتباط ساده می شود .زیرا هر کاربر می تواند اقدامات فرماندهی برای مقابله با حادثه را در زمان ببیند. این کار ترافیک رادیویی را کاهش وآگاهی از موقعیتامکانات ونفرات  را افزایش می‌دهد و به همه کاربران امکان می‌دهد تا بر خلاف روش های قدیمی به اطلاعات لازم  دسترسی داشته باشند.

کاربران می‌توانند آنچه را که در سطح فرمان برای حادثه رخ می‌دهد، ببینند. آنها همچنین می توانند مکان سایر کاربران اعزامی در مسیر را ببینند و یا بعد ازرسیدن به موقعیت ، به محل تعیین شده خود بروند که از قبل توسط فرمانده عملیات مشخص می شود .

شهر دنور به عنوان نمونه ای عالی در استفاده  از این ابزار در عمل ،معرفی می شود. این شهر دارای 46 تبلت و 650 کاربر تبلت تلفن همراه با استفاده از برنامه نصب شده برروی تلفن همراه است. هر یک از این کاربران می‌توانند ببینند که در یک حادثه چه اتفاقی می‌افتد.

Tablet Command همچنین روند اطلاع رسانی را سرعت می بخشد. هنگامی که یک تماس برقرار می شود، سیستم بلافاصله اعلان ها را ارسال می کند و 30-45 ثانیه قبل از اینکه سیستم، حلقه پایین مبارزه آتش نشانی را فعال کند، به پرسنل کلیدی می رسد.

این موضوع، ماموران را سریع‌تر به ماموریت نجات ارسال می کند  و به آتش‌نشان‌ها گوشزد می‌کند که قرار است چه کاری انجام شود. این  ایمنی را افزایش می دهد. مثل این است که قبل از درگیری وارد نبرد شوید و بدانید که دشمن چگونه لباس پوشیده ، چگونه مسلح شده و قبل از درگیری درچه موقعیتی قرار گرفته است.

Tablet Command همچنین به مراکز صنعتی و شرکت های خصوصی اجازه می دهد تا به اطلاعات مورد نیاز برای ایمنی بالاتر به عنوان بخشی از قراردادهای خدمات آتش نشانی دسترسی داشته باشند. انجام این کارها این اجازه را می‌دهد تا فرماندهی  برای غلبه بر حادثه را راه‌اندازی کنند، تصمیمات مناسب استقرار را اتخاذ کنند و با رسیدن اولین  ماموران محلی، فرماندهی را به ماموران واگذار کنند.

هنگامی که آتش نشانان محلی و EMS(Emergency medical services)  وارد می‌شوند، مدیریت حادثه را بر عهده خواهند گرفت و فرماندهی تبلت از این انتقال پشتیبانی می‌کند.

همه این انتقال اطلاعات به طور یکپارچه از طریق زیرساخت ابری که دستگاه ها را به هم متصل می کند، انجام می شود. سیستم ابری، داده ها را دریافت و سپس آن ها را به دستگاه هایی در سطح کاربر می فرستد.

در حالی که اتصال به اینترنت مورد نیاز است، هیچ تعاملی برای به ‌روزرسانی داده‌ها یا به‌ روزرسانی آن در دستگاه‌های افراد لازم نیست. کاربران فقط روی حادثه ضربه می زنند و می توانند هر چیزی که در آن اتفاق می افتد را ببینند.

03 Command tablet in incident management

مزایای تبلت فرماندهی

استفاده از Tablet Command حد اشباع وظایف را در حوادث بزرگ کاهش می دهد.

اشباع وظایف زمانی حاصل می‌شود که مغزکاربر حداکثر تحریکی را که می‌تواند تحمل کند، دریافت کند، با این حال اطلاعات بیشتر و بیشتری وارد می‌شود. و وقتی مغز کاملاً از نیازهای کاری اشباع می‌شود، به سادگی نمی‌تواند اطلاعات بیشتری را پردازش کند.

نقطه‌ای وجود دارد که کاربر تنها می تواند اطلاعات محدودی را مصرف کند و بر اساس آن عمل کند. و در اینجا می باشد که تبلت فرماندهی با ارائه اطلاعات معنی‌دار به افراد کمک می‌کند تا به‌طور مناسب و به موقع عکس العمل مناسب را از خود نشان دهند.

قبل ازاستفاده از تبلت فرماندهی ، همه ماموران به یک حادثه اعزام می شدند و فرمانده حادثه تمام اطلاعات دریافت شده را روی تخته سفید می گذاشت تا دیگران ببینند.

فرمان تبلت این فرآیند رونویسی را حذف می‌کند. و در لحظه به ماموران اعزامی  اطلاعات می‌دهد که چه کسی وارد شده است، چه کسی هنوز در جاده است، چند نفر می‌آیند، و چه کسی مهارت‌های خاص مربوط به آن حالت اضطراری را دارد.

با در دست داشتن این اطلاعات، فرماندهان حادثه می توانند برروی این منابع بطرزی موثرعمل کنند.

اما بزرگترین مزیت افزایش آگاهی ، موقعیتی است که می توان جان انسان ها را نجات داد.

درسال  2018 در نزدیکی Redding در حادثه Carr Fire   کالیفرنیا، نمونه بارزی از این مزیت  اتفاق افتاد ونشان داد  که چگونه ابزار Tablet Command   زندگی ها را نجات می دهد.  این آتش سوزی بزرگ گردباد آتشین خود را ایجاد کرده بود . گردابی از گازهای داغ، دود و شعله های آتش در حال افزایش و چرخش بودند . گردباد ایجاد شده، آتش سوزی را به ارتفاع 17000 فوتی از سطح زمین می رساند و با سرعت 143 مایل در ساعت حرکت می کرد.

 در این شرایط بود که یک ماشین آتش نشانی کانتی مارین پس از پیچیدن در یک جاده اشتباه از تیم ضربتی چند واحدی جدا شد. وقتی آسمان سیاه شد، آنها با بی سیم رئیس گردان خود را صدا زدند و گفتند که نمی دانند چگونه بیرون بیایند. رئیس گردان می‌توانست محل آن‌ها را در فرماندهی تبلت ببیند و متوجه یک منطقه امن در جلوی آنها شد. او آنها را به منطقه امن در  1.5 مایلی دورتر هدایت کرد وبه این ترتیب جان چهار نفر را نجات داد.

نیازهای آموزشی

Tablet Command به عنوان بخشی از فرآیند گسترده تر شدن ، به مشتریان آموزش می دهد. این شرکت حتی قالب‌های فرمان حادثه یا کاربرگ‌های تاکتیکی می‌سازد که با شرایط اضطراری خاص مطابقت دارند و به منظور آموزش کاربران سیموله می شوند.

به عنوان مثال، با شبیه سازی وقوع  آتش سوزی در مزرعه ای ، سیاست هایی تعیین می شود که وظایف و اولویت ها را به هنگام ورود ماموران تعیین می کند.  یک الگو در Tablet Command تهیه می شود که دستورالعمل‌های عملیاتی استاندارد را مطرح می‌کند. الزامی برای کاربران در تطابق با راه حل های دیجیتالی سیستم تبلت وجود ندارد و در پایان آموزش وتست  راه حل دیجیتالی برای نیازهای کاربران ایجاد می کنیم.

این روش آموزش در شرایطی ایمن به فرماندهان حادثه کمک می کند تا تجربه حضور در حادثه ای شبیه سازی شده را داشته باشند وبتوانند با کمک این ابزار خودرا محک زده وبرای شرایط واقعی آماده کنند.

در این آموزش حوادثی را می سازیم و از کاربران می خواهیم که آن حوادث را در محیط کلاسی مدیریت کنند . این فعالیت درمحیطی آرام که هیچ فشاری وجود ندارد و زندگی هیچ کس در خطر نیست اتجام می شود .

Tablet Command همچنین به کاربران این امکان را می دهد که شبیه سازی های تولید شده را با کمک تجارب واقعی خود از حوادث مختلف وواقعی ، توسعه وبهبود بخشند تا در تبلت فرماندهی پیاده سازی شود ودر آموزش های بعدی از آنها استفاده شود.

این موضوع طبیعی می باشد  که به صورت سالانه یا نیمه سالانه  ،برای انجام آموزش های تکمیلی به مشتریان مراجعه شود.

 انجام آموزش در طول استقرار اولیه تبلت فرماندهی انجام می شود و پشتیبانی آموزشی بصورت  مداوم، بعد از استقرار سیستم نیز ادامه می یابد.

راه اندازی یک حساب کاربری

Tablet Command می تواند یک تا هزاران پرسنل را در یک سیستم خود بارگزاری کند.

در کالیفرنیا، هر اداره آتش نشانی در شهرستان سن برناردینو – بزرگترین شهرستان از نظر جغرافیایی در ایالات متحده – از Tablet Command استفاده می کند. این شهرستان 24000 مایل است. هر آژانس در شهرستان سن برناردینو از راه حل تبلت فرماندهی درقالب  یک حساب کاربری استفاده می کند. این بدان معناست که هر مرکز ارتباطی منطقه‌ای و هر پاسخ‌دهنده از امکانات موجود در این نرم افزار استفاده می کنند .

Tablet Command در سال 2021 مکان یابی خودکاربرای وسیله نقلیه یا دستگاه آتش نشانی وامداد ونجات را اجرا کرد و به مشتریانی خود اجازه می داد تا مکان هر یک را در در اطراف خود ببینند.

این شرکت همچنین در حال ایجاد یک ویژگی اشتراک‌گذاری حادثه است که به افراد مربوطه این امکان را می‌دهد تا اطلاعات حادثه را در سراسر مرزهای کاری تعیین شده به اشتراک بگذارند.

او می افزاید که Tablet Command  بسته به قابلیت های انتخاب شده به طور متوسط 500 دلار در سال برای هر کاربر هزینه دارد.